2247954282173403
 

Logo e Fatura Entegratör Kullanım Kılavuzu

Bu kılavuz, Logo Elektronik e‐Fatura, e-Arşiv Fatura Portalı'nın kullanımı ile ilgili hususlarda kullanıcıların ihtiyaç duyacağı temel bilgileri vermek amacıyla hazırlanmıştır.


Kılavuzda portal hakkında genel bilgilere yer verilmiş, menü elemanları anlatılmış, e‐fatura oluşturma, onaylama, gönderme ve alma gibi temel işlemlerin ne şekilde yapılacağı açıklanmıştır.

1-Sisteme Giriş

Logo Özel Entegratörlük hizmeti alan firmalar, http://efatura.elogo.com.tr adresi üzerinden kullanıcı adı ve parola bilgileri ile giriş yaparak e-Fatura ve e-Arşiv süreci ile ilgili adımları gözlemleyebilirler. Tüm internet tarayıcıları ile uyumludur.


2-e-Fatura Süreci

Logo Elektronik Portalı, e‐Fatura Uygulamasına ait temel fonksiyonları ve fatura yönetim fonksiyonlarını bünyesinde barındırır. Sisteme kayıtlı olan kullanıcılar tarafından e‐ Fatura Portalı aracılığı ile;

 • UBL‐TR Fatura formatına uygun e‐Fatura oluşturulabilir,

 • Oluşturulan e‐Faturaları sistemde kayıtlı kullanıcılara gönderilebilir, 

 • UBL‐TR Fatura formatına uygun e‐Fatura alınabilir,

 • Gönderilen ve alınan e‐Faturalar elektronik ortamda arşivlenebilir.

Giden Kutusu


Giden kutusu, Faturalar ve Uygulama Yanıtları bölümlerinden oluşur.


1- Faturalar

Gönderilen tüm e-Faturalar fatura özellikleriyle görüntülenir. Fatura oluşturulma tarihi, fatura no, belge tarihi, gönderici VKN, gönderici unvanı, senaryo, tür, toplam tutar, açıklama, durum, durum açıklaması, zarf ID, zarf durumu, zarf yanıt kodu, zarf yanıt açıklaması, ETTN ile arama yapılabileceği gibi tarih aralığı, senaryo (ticari fatura, temel Fatura vb.), Tür (Satış), ve tutar kriterleri ile de filtreleme yapılır.


Giden fatura ekranının altında yer alan butonlarla aşağıdaki işlemler yapılır:

 • Fatura, ilgili kayıt seçilerek yeni bir açılır pencerede (pop-up) faturanın HTML formatta görüntülenmesi sağlanır.

 • Excel butonu üzerinde iki seçenek ortaya çıkmaktadır:-Tümünü Excel'e Aktar seçeneği ile zarf ile ilgili görüntülenen tüm bilgiler Excel'e aktarılır.-Faturaları Excel'e Aktar seçeneği ile seçilen zarfa ait fatura bilgileri Excel'e aktarılır.

 • İndir butonu üzerinde iki seçenek ortaya çıkmaktadır:-İndir seçeneği ile kullanıcı seçtiği zarfları zip formatında indirir.-Tümünü İndir seçeneği ile kullanıcı tüm zarfları zip formatında indirir.

 • Doğrula butonu giden fatura üzerinde doğrulama işlemi (İmza Doğrulama) yapmak için kullanılır. Aynı anda sadece bir fatura seçmeye izin verilir.

 • UBL butonu ilgili kayıt seçilip UBL butonuna tıklandığında, yeni bir açılır pencerede (pop-up) o kayda ait UBL dosyası görüntülenir.

 • İlgili kayıt seçilip PDF butonuna tıklandığında yeni bir açılır pencerede (pop-up) o faturaya ait PDF formatı görüntülenir. PDF formatında Adobe'nin imkan verdiği tüm fonksiyonlar kullanılır. (PDF formatında kaydetme, yazdırma vs.)

 • İlgili kayıt seçilip Sertifika butonuna tıklandığında Sertifika Gösterme ekranı açılır. Bu ekranda Fatura sertifikası ile ilgili tüm bilgiler görüntülenir. (Sürüm, Sertifika seri numarası, Sertifika sahibi, Sağlayıcı, Sertifika başlangıç-bitiş tarihi, Sertifika adresi vb.)

 • Yazdır butonu seçilen faturaların yazdırılmasını sağlar.

 • Geçmiş butonu ilgili kayda dair sistem günlüğü (log) kayıtlarının yeni bir pencerede listelenmesini sağlar.


2- Uygulama Yanıtları

Alınan ticari faturalar için, gönderilen kabul veya ret cevaplarıdır. Giden Kutusu altında, uygulama yanıtları alanında görüntülenir.