2247954282173403
 

e Fatura Tipleri İstisna,Tevkifat,İhraç Kayıtlı İade,

Güncelleme tarihi: 16 Kas 2018


İstisna e fatura

Eğer oluşturulan faturada İstisna Mevzuatı sebebi ile 0 KDV’li bir ürün var ise; fatura üzerinde F9 menüsü (sağ tık) e-Fatura Bilgileri veya e-Arşiv Bilgileri ekranından Fatura Tipi “İstisna” seçilmelidir.
Fatura kalem bilgilerinde 0 KDV ile girilen ürün veya hizmetin “KDV Muafiyet Kodu” doldurulmalıdır.
KDV Muafiyet Kodu kolonundaki üç noktaya basılarak açılan ekrandan muafiyet kodu seçilir. Bu ekrandan seçilen muafiyet koduna göre KDV Muafiyet Sebebi otomatik doldurulacaktır.

Fatura ekranındaki girişler tamamlandıktan sonra “Detaylar” sekmesindeki KDV Muafiyet Kodu alanında da satırda seçilmiş olan KDV Muafiyet Kodunun aynısı ile doldurulması gerekmektedir. Eğer birden fazla satırda KDV’den muaf ürün varsa ve bu iki satırın muafiyet kodları birbirinden farklı ise Detaylar kısmında “350 Diğerleri” kodu seçilebilir.

Özel Matrah :

Eğer oluşturulan faturada Özel Matrah Mevzuatına tabi bir ürün veya hizmet varsa; fatura üzerinde F9 menüsü (sağ tık) e-Fatura Bilgileri veya e-Arşiv Bilgileri ekranından Fatura Tipi “Özel Matrah” seçilmelidir. Fatura kalem bilgilerinde 0 KDV ile girilen ürün veya hizmeti varsa; “KDV Muafiyet Kodu” doldurulmalıdır. KDV Muafiyet Kodu kolonundaki üç noktaya basılarak açılan ekrandan muafiyet kodu seçilir. Bu ekranda seçilen muafiyet koduna göre KDV Muafiyet Sebebi otomatik doldurulacaktır.

Fatura ekranındaki girişler tamamlandıktan sonra “Detaylar” sekmesindeki KDV Muafiyet Kodu alanında da satırda seçilmiş olan KDV Muafiyet Kodunun aynısının seçilmesi gerekmektedir.


Tevkifatlı Faturalar :

Eğer oluşturulan faturada tevkif atlı ürün var ise; fatura üzerinde F9 menüsü (sağ tık) e-Fatura Bilgileri veya e-Arşiv Bilgileri ekranından Fatura Tipi “Tevkif at” seçilmelidir. Fatura kalem bilgilerine girilen tevkif atlı ürünün “Tevkif at Kodu” alanı doldurulmalıdır. Bu işlem fatura giriş sırasında yapılabilirken, Malzeme Kartı içerisinde tanımlanmış Tevkif at Kodu var ise alan bu değer ile doldurulacaktır. Seçilen Tevkif at Kodu Oranı ile Malzeme Kartında tanımlanmış olan Satış Tevkif at Oranının aynı olması gerekmektedir.

Diğer Satışlar :

Eğer fatura kalemlerinde Özel Matrah, İstisna veya Tevkif atlı ürün yok ise bu durumda fatura tipi Satış olarak gitmelidir. Fatura tipinin Satış olarak gitmesi için e-Fatura – e-Arşiv Bilgileri Fatura Tipi alanından seçim yapılmasına gerek yoktur. Seçim yapılmadığında fatura tipi ön değer olarak “Satış“ oluşacaktır. Önemli Not : Eğer faturada KDV’siz satır var ise; ürünün veya hizmetin KDV’siz olmasının sebebi İstisna ve Özel Matrah Mevzuatı sebebi ile değilse; bu durumda faturada KDV’si 0 olan satırda ve Detaylar sekmesinde “KDV Muafiyet Sebebi” alanı elle doldurulmalıdır.(KDV Muafiyet Kodu seçilmemelidir.)

İadeler :

Satın alma İade Faturaları için e-Fatura ve e-Arşiv Tipi her zaman “İade” olarak oluşacaktır. Satın alma İade Faturası e-Fatura ve e-Arşiv Bilgileri ekranından Fatura Tipi seçimi yapılsa bile Fatura Tipi her zaman “İade” oluşacaktır.

Gönderimi Yapılabilen Satış Faturası Türleri :

Toptan Satış Faturası

Verilen Hizmet Faturası (Kur Farkı Faturası)

Perakende Satış Faturası

Satış Fiyat Farkı Faturası

Fatura türünün Satış ve Dağıtım – Satış Faturaları ekranının alt kısmından seçilerek oluşturulması gerekmektedir.

Kur Farkı Faturası :

Kur farkı faturalarının e-Fatura ve e-Arşiv Faturası olarak gönderilebilmesi için Verilen Hizmet Faturası üzerinden işlem yapılması gerekmektedir. Verilen Hizmet Faturası – Detaylar sekmesindeki “Kur Farkı” parametresi işaretlenerek kur farkı faturası oluşturulabilir.

Satış Fiyat Farkı Faturası :

e-Fatura ve e-Arşiv Faturası gönderimi yapılabilmesi için fatura kesilen carinin borçlandırılıyor olması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı Satış Fiyat Farkı faturaları sadece Stok Tutarları “Artırılacak” ise eFatura ve e-Arşiv Faturası olarak gönderilebilir.

Gönderimi Yapılabilen satın alma Faturası Türleri : satın alma İade Faturası satın alma Fiyat Farkı Faturası Fatura türünün satın alma – satın alma Faturaları ekranının alt kısmından seçilerek oluşturulması gerekmektedir.